Anafilaksinis šokas: pirmoji pagalba

Anafilaksinis šokas: pirmoji pagalba

Viena didžiausių galimų alerginių reakcijų yra anafilaksinis šokas, kuris gali baigtis net gi mirtimi. Anafilaksinis šokas yra ūminė organizmo reakcija į pakartotinai patekusį alergeną, t.y. žmogus jau anksčiau yra kontaktavęs su alerginę reakciją sukėlusia medžiaga. Anafilaksinis šokas gali sukelti ūminį kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių nepakankamumą, kurie gali sukelti pavojų žmogaus gyvybei.

Jautresniems žmonėms anafilaksija dažniausiai pasireiškia iš karto ar praėjus 15-30 minučių po kontakto su alergenu, tačiau anafilaksinis šokas gali pasireikšti ir vėliau, praėjus kelioms valandos po alergeno pateikimo į organizmą.

Anafilaksiją gali sukelti įvairūs alergenai: žiedadulkės, vabzdžių įkandimas, maisto produktai, lateksas, medikamentai ir kitos medžiagos. Anafilaksijos metu dažnai atsiranda bėrimai ir patinimai veido srityje. Dėl ištinusios gerklės žmogui pasidaro sunku kvėpuoti. Taip pat sumažėja kraujo spaudimas ir sutrinka vidaus organų veikla. Anafilaksinį šoką ištikęs žmogus gali jausti galvos skausmą ar svaigimą, nesiorientuoti, taip pat dažnai pasireiškia pykinimas, vėmimas ar viduriavimas.

Ištikus anafilaksiniui šokui reikia nedelsiant kreiptis į medikus.  Žmogus, kurį bent kartą gyvenime buvo ištikęs anafilaksinis šokas, turėtų visuomet su savimi turėti švirkštą ir adrenalino ampulę.

Savo aplinkoje turintiems itin alergiškų ar praeityje anafilaksinį šoką patyrusių žmonių, reikia žinoti būtiniausius žingsnius, ką daryti, jeigu šalia esančiam žmogui ištiko anafilaksinis šokas, kadangi tik tinkamai suteikta pirmoji pagalba gali išgelbėti žmogaus gyvybę.

Jeigu šalia esantį žmogų ištiko anafilaksinis šokas reikia nedelsiant kviesti greitąją pagalbą ir nuolatos stebėti nukentėjusiojo pulsą bei kvėpavimą. Nukentėjusiam reikia po oda suleisti adrenalino, o jeigu nėra dusulio požymių – duoti antialerginių vaistų. Anafilaksinį šoką ištikusį žmogų reikia paguldyti ant nugaros taip, kad kojos būtų šiek tiek aukščiau negu galva. Taip gyvybiškai svarbūs organai (galvos smegenys, širdis) bus pakankamai aprūpinami krauju. Nukentėjusiam reikia atlaisvinti drabužius, kad jie netrukdytų kraujotakai ir kvėpavimui. Anafilaksinį šoką ištikusiam žmogui negalima duoti gerti, o jeigu nukentėjusysis skundžiasi pykinimu, jį reikia paversti ant šono, kad vėmimo atveju jis nepaspringtų.

Anafilaksinį šoką patyrę žmonės turi būti gydomi ligoninėje, kur jų būklė yra stebima ne mažiau kaip 24 valandas.

Produktai, kurie gali Jums patikti

Leave a Reply

Your email address will not be published.