Geležis reikalinga bene visiems gyviems organizmas. Geležis yra svarbi imunitetui, raumenų ir centrinės nervų sistemos veiklai, įeina į kai kurių fermentų ir hemoglobino sudėtį. Geležis dalyvauja kvėpavimo, kraujodaros ir kraujo prisotinimo deguonimi procesuose.
Žmogaus organizmas pats sugeba reguliuoti geležies pasisavinimą ir jos kiekio palaikymą organizme, intensyviai sportuojančių žmonių organizmuose geležies kiekis gali sumažėti. Geležies trūkumas organizme gali būti ilgai nepastebimas – tol, kol išsivysto mažakraujystė. Geležies trūkumą gali sukelti gausus kraujavimas menstruacijų metu, lėtinis kraujavimas iš virškinamojo trakto, skrandžio ir žarnyno ligos, dvylikapirštės žarnos arba skrandžio vėžys, hemorojus. Geležies trūkumas taip pat gali atsirasti netaisyklingai maitinantis, vegetarams, daug karvės pieno geriantiems vaikams.
Įtarti, kad organizmui trūksta geležies galima tuomet, jei žmogaus veidas yra išblyškęs, jaučiamas silpnumas, pastovus nuovargis, vargina galvos skausmas ar svaigulys, greitas uždusimas, sutrinka plaukų ir nagų augimas ar atsiranda jų susilpnėjimas. Esant dideliam geležies trūkumui išsivysto mažakraujystė, kuriai būdingas eritrocitų ir hemoglobino pakitimas. Per didelis geležies kiekis organizme retai pasitaiko, tačiau jis gali būti toksiškas ir paskatinti laisvųjų radikalų susidarymą organizme.
Geležis randama šiuose maisto produktuose: mėsoje, kepenyse, inkstuose, kiaušinio tryniuose, lapinėse daržovėse, pupelėse, žirniuose, grybuose, dilgėlių lapuose, bruknėse ir spanguolėse.
Rekomenduojama geležies paros norma vaikams yra 5-10 mg, paaugliams – 12-18 mg, vyrams – 10 mg, moterims – 10-15 mg, nėščiosioms ir žindančiosioms moterims – 20-25 mg.
Kartu su geležimi vienu metu nerekomenduojama gerti kalcio ir rūgštingumą mažinančių vaistų, nes jie blogina geležies pasisavinimą. Tarp šių preparatų vartojimo patariama padaryti 1-2 valandų pertrauką. Dažniausiai maisto papilduose geležis yra sulfato forma, iš kurios organizmas geležį pasisavina labai gerai, tačiau didelėmis dozėmis vartojant šį junginį, gali atsirasti šalutinis poveikis – vidurių užkietėjimas, pykinimas ar pilvo pūtimas. Geležies sulfato tabletės, kurios yra su žarnyne ištirpstančiu apvalkalu, sumažina šalutinį poveikį, tačiau kartu sumažina ir geležies pasisavinimą. Geležis gali būti ir kitokiose formose: geležies fumarato, geležies laktato, geležies sukcinato, geležies gliutamato, geležies gliukonato, ir geležies glicino amino rūgščių chelatų.
Vartojant geležies preparatus gali pajuosti išmatos, tačiau tai nėra pavojinga, nes tamsią spalvą suteikia žarnyne nepasisavinta geležis. Kai kurie geležies turintys maisto papildai sukelia pykinimą, tačiau to galima išvengti, jeigu preparatas yra vartojamas valgio metu.
Geležies pasisavinimą mažina arbata ir pienas, o pasisavinti padeda – vitaminas C, skrandžio baltymas apoferitinas ir folatai. Organizmas geriau pasisavinimas iš mėsos produktų, kadangi čia ji yra hemoglobino pavidalu.