Natris žmogaus organizme (1)

Natris žmogaus organizme

Žmogaus organizmui yra labai reikalingas natris. Daugiausiai natrio žmogaus organizme yra sukaupta ekstraląsteliniame skystyje, o šiek tiek mažiau jo yra ląstelių viduje. Organizme vykstančią natrio apykaitą reguliuoja inkstai ir antinksčių žievės hormonai. Natrio jonai reguliuoja kraujo spaudimą, dalyvauja širdies veikloje ir daugelyje metabolinių reakcijų, perduodant nervinius impulsus.

Natris reguliuoja ląstelių osmosinį slėgį ir membranų pralaidumą, reguliuoja kraujo pH, veikia vandens balansą organizme ir veikia stimuliuojančiai. Natris dažniausiai veikia kartu kaliu, o šie du elementai atsakingi už vandens apykaitą organizme. Jie taip pat sukuria elektrolitinę aplinką, kurioje gali veikti nervų ir raumenų ląstelės. Kalis taip pat prižiūri, kad aminorūgštys ir cukrus būtų pristatomos laiku į kraują. Natris sulaiko organizme vandenį ir neleidžia įvykti dehidratacijai, taip pat dalyvauja skrandžio sulčių susidaryme.

Jeigu kraujyje padaugėja natrio, jis pritraukia daugiau vandens, o didėjantis kraujagyslių tūris didina ir kraujo spaudimą. Esant vandens trūkumui, atsiranda natrio perteklius ir kamuoja troškulys. Natrio trūkumas pasireiškia galvos skausmu, nuovargiu, traukuliais ir mažu kraujo spaudimu, tačiau tai pasitaiko itin retai.

Sveikos kepenys gali lengvai pašalinti natrio perteklių. Persūdytas maistas gali vesti prie natrio perdozavimo, skysčių užlaikymo organizme, kepenų, kraujagyslių ir širdies perkrovimo. Maisto produktuose randamas natrio kiekis yra nedidelis, tačiau daugiausiai jo gaunama kartu su druska. Per parą kartu su maistu žmogus turėtų gauti 1-3 g natrio, o maksimali dozė siekia 4 g. Viename arbatiniame šaukštelyje druskos telpa 2 g natrio. Taigi, per dieną turėtumėte suvartoti ne daugiau kaip du arbatinius šaukštelius natrio.

Žmogaus mityboje natrio ne tik netrūksta, bet kartais suvartojama net gi per daug natrio chlorido, t.y., druskos. Todėl nėra jokio reikalo vartoti natrio kaip maisto papildą. Daugiau natrio reikia tik tiems žmonėms, kurie daug prakaituoja sportuodami ar vyraujant dideliems karščiams. Tuo tarpu, riboti natrio vartojimą reikia žmonėms, kurie turi aukštą kraujo spaudimą.

Natris naudojamas ir kitokių sveikatos sutrikimų gydime. Hipertoninis natrio chlorido tirpalas yra naudojamas žaizdų dezinfekcijai, o izotoninis natrio chlorido tirpalas yra leidžiamas į veną, kai reikia sureguliuoti skysčių ir druskų balansą organizme.

Produktai, kurie gali Jums patikti

Leave a Reply