Vitaminas B13 arba oroto rūkštis ir jo nauda

Vitaminas B13 arba oroto rūkštis ir jo nauda

Vitaminas B13, arba kitaip oroto rūgštis(Pirimidinkarboksilo rūgštis) neskaitomas vitaminu, tačiau priskiriama B grupės vitaminų grupei.

Oroto rūgštis yra vartojama siekiant sumažinti vitamino B12 stoką organizme. Ši rūgštis dalyvauja pirimidino apykaitoje bei DNR ir RNR sintezėje. Oroto rūgštis taip didina širdies ištvermingumą krūviui ir deguonies trūkumui, o tai yra itin svarbus infarkto pažeistame miokarde. Oroto rūgštis eritrocituose yra paverčiama uridinfosfatu, o ši medžiaga yra atsakinga už gliukozės ir uridino kaupimą širdyje, smegenyse ir skeleto raumenyse. Uridinfosfato kompleksas kartu su gliukoze virsta glikogenu, kuris yra itin reikšmingas patiriant stresą, kadangi įveikti stresą organizmui reikia didelių angliavandenių ir nukleotidų kiekiai.

Maisto produktuose vitamino B13 nėra daug. Šiek tiek jo randama kai kuriuose pieno produktuose (išrūgose, jogurte), taip pat ožkų ir avių krekenose. Oroto rūgšties yra motinos piene, tačiau priešpienyje jos randama 4–5 kartus daugiau. Vitaminas B13 druskų pavidalu yra junginiuose su mineralais – kaliu, kalciu ir magniu. Organizmas šiuos mineralus lengvai pasisavina ir panaudoja. Kalcio orototas reikalingas sergat išsėtine skleroze, o magnio orototas – sergantiems širdies ir nervų ligomis.

Paprastos difuzijos būdu laisva oroto rūgštis patenka į ląstelės vidų, tačiau šis procesas nėra veiksmingas. Junginiuose su mineralais, ši rūgštis jungiasi prie baltymų ir šis kompleksas tampa tirpiu riebaluose bei lipiduose. O toks junginys lengviau patenka į organizme esančias ląsteles. Pavyzdžiui, magnį prisijungusi oroto rūgštis kur kas greičiau keliauja krauju į tam tikrą ląstelę ar organą. Ji fiksuoja ląstelėje esantį magnį, o magnio veikimas prailgėja, nes oroto rūgštis sustiprina magnio poveikį ląstelėje. Ji pagerina magnio įsisavinimą ir jo koncentracija ląstelėje tampa optimali. Oroto rūgštis stabdo cholesterolio kaupimąsi ant kraujagyslių sienelių ir palaiko cholesterolį koloidinės būklės, apsaugodamas kraujagysles nuo aterosklerozės progresavimo.

Vitaminas B13 dažniausia vartojamas junginiuose su kitais mineralais. Oroto rūgštis randama multivitaminuose, kurie yra skirti didinti organizmo energiją. Maisto papilduose ši rūgštis randama junginiuose su mineralais. Dažniausiai naudojama magnio orotato druska, kuri papildo organizmą magniu ir teigiamai veikia širdies raumenį. Magnio orotato vartojimo dozės priklauso nuo junginyje esančio magnio kiekio, todėl prieš vartojimą reikia įdėmiai perskaityti vartojimo instrukciją arba pasikonsultuoti su gydytojų ar vaistininku.

Produktai, kurie gali Jums patikti

Leave a Reply