Vitaminas B5 ir jo nauda

Vitaminas B5 ir jo nauda

Vitaminas B5, dar vadinamas pantoteno rūgštimi, yra B vitaminų grupei priklausantis, vandenyje tirpus vitaminas – dipeptidas. Šis vitaminas susideda aminorūgšties beta-alanino ir dioksimetilsviesto rūgšties. Vitaminas B5 randamas visuose organizmuose ir yra dažnai vadinamas sveikos odos ir plaukų vitaminu.

Dalis pantoteno rūgšties suyra gaminant maistą. Pantoteno rūgšties alkoholis – dekspantenolis – įeina į išoriškai naudojamų tepalų ir purškalų sudėtį, kurie yra skirtingi odos nudegimų ir nubrozdinimų gydymui.

Vitaminas B5 ir jo nauda organizmui

Vitaminas B5 yra organizmui labai naudingas. Jis dalyvauja oksidaciniuose procesuose ir yra laikomas svarbiu antioksidantu. Šis vitaminas dalyvauja hemoglobino ir hormonų sintezėje, baltymų, angliavandenių ir riebalų skaidyme bei organizmo detoksikacijoje. Jis taip pat yra itin svarbus augimo procesams ir dauginimuisi, skatina žaizdų gijimą ir mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje.

Vitamino B5 trūkumas organizme pasireiškia labai retai. Dažniausiai šio vitamino trūksta sergantiems alkoholizmu. Vitamino trūkumas pasireiškia širdies veiklos sutrikimus, sukelia raumenų silpnumą ir silpnina imunitetą. Taip pat gali sukelti depresiją ir asmenybės pokyčius. Pantoteno rūgšties trūkumas organizme sukelia dermatitą, sutrikdo kai kurių organų funkcijos ir antikūnių sintezė, pradeda slinkti plaukai ir pasireiškia alergija. Šio vitamino toksinio poveikio perdozavus kol kas nėra nustatyta.

Natūralų vitaminą  B5 galima rasti piene, kiaušinio trynyje, mėsoje, galvijų kepenyse ir inkstuose, žuvyje, mielėse, žemės riešutuose ir žirniuose. Papildomai šį vitaminą patariama vartoti esant padidėjusiam cholesterolio kiekiui, tačiau prieš vartojant būtina pasitarti su gydytoju. Rekomenduojamą paros normą sudaro 4-10 mg pantoteno rūgšties.

Dažniausiai pantoteno rūgštis yra įtraukiama į multivitaminų ir vitamino B kompleksų sudėtį. Pantoteno rūgšties taip pat galima rasti sudėtinių maisto papildų sudėtyje ir įvairiuose deriniuose su oda ir plaukams naudingomis medžiagomis. Cholesterolio mažinimui naudojamos itin didelės nuo 300 iki 900 mg dozės, kurių negalima patiems vartoti prieš tai nepasitarus su gydytoju.

Produktai, kurie gali Jums patikti

Leave a Reply

Your email address will not be published.