Vitaminas B9 ir jo nauda

Vitaminas B9 ir jo nauda

Vandenyje tirpus B grupei priskiriamas vitaminas B9 gerai žinomas kaip folio rūgštis. Didelė dalis folio rūgšties yra prarandama, kai maistas yra apdorojamas šiluma.

Folio rūgštis yra reikalinga baltymų apykaitai ir nukleorūgščių sintezei, taip pat ji stimuliuoja ir reguliuoja kraujodaros procesus. Vitaminas B9 dalyvauja ląstelių  dalijimosi ir atsinaujinimo procesuose. Jis taip pat yra vienas iš aminorūgščių sintezės stimuliatorių. Folio rūgštis yra labai reikalinga nėščioms moterims, nes ji užtikrina tinkamą vaisiaus nervinio vamzdelio formavimąsi. Folio rūgštis yra svarbi palaikant normalią smegenų funkciją, protinę ir emocinę sveikatą. Ji taip pat skatina skrandžio rūgšties išsiskyrimą, didina apetitą ir apsaugo nuo žarnyno parazitų ar apsinuodijimo maistu. Folio rūgštis yra reikalingi normaliai kepenų veiklai, slopina cholesterolio kaupimąsi širdies raumenyje.

Kartu su vitaminu C ir vitaminu B12 folio rūgštis padeda suvirškinti, iš organizmo pašalinti senus ir sintetinti naujus baltymus. Folio rūgštis taip pat yra naudinga sergantiems kai kuriomis vėžio formomis, pavyzdžiui leukemija, bei gali padėti išvengti kai kurių vėžio formų, kraujagyslių ligų ir aterosklerozės.

Kai organizmui pradeda trūkti vitamino B9 gali išsivystyti mažakraujystė ir gali atsirasti viduriavimas. Jeigu folio rūgšties trūksta kūdikio besilaukiančiai moteriai, padidėja priešlaikinio gimdymo riziką, o vaisius gali būti mažo svorio. Tačiau folio rūgšties perdozavimas yra itin pavojingas vaisiui, nes gali gimti neišnešiotas arba negyvas kūdikis. Taip pat dažnas vitamino B9 perdozavimas gali pabloginti savijautą ir sukelti nemigą.

Natūralus vitaminas B9 yra randamas mėsoje, kepenyse, sūryje, varškėje, avižų kruopose, bulvėse, žaliose lapinėse daržovėse, brokoliuose, špinatuose ir ankštinėse kultūrose.

Papildomai vitaminą B9 patariama naudoti žmonėms, kurie serga širdies ir kraujagyslių ligomis, turintiems didelę riziką patirti infarktą ar insultą ir turintiems padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje. Folio rūgštis yra itin naudinga norint padidinti pastojimo tikimybę, nėštumo ir žindymo laikotarpiu bei moterims, kurios turi gimdos kaklelio gleivinės pakitimų.

Vitamino B9 rekomenduojama paros norma vaikams siekia 24-80 mikrogramų, paaugliams 150-200, suaugusiems  300, nėščiosioms ir žindančioms moterims 400-480.  Dėl papildomo folio rūgšties vartojimo būtina pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Produktai, kurie gali Jums patikti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *